برج باغ چیست؟

22 دی 1400
۰ دیدگاه
برج باغ

برج باغ چیست؟

برج باغ ها در واقع ساختمان‌ها و آپارتمان‌هایی هستند که در محوطهٔ باغ‌ها ساخته شده‌اند. هدف اصلی ساخت برج باغ‌‌ها حفظ محیط زیست بود.

در طول تاریخ انسان‌ها همواره با طبیعت پیرامونی خود در ارتباط بوده. و بزرگترین تمدن‌های بشری در نواحی قابل کشاورزی و اطراف رودخانه‌ها و دریاها و دره‌ها شکل گرفته‌اند. از این‌رو با افزایش جمعیت شهرها و آپارتمان‌نشینی انسان‌ها ارتباط خود را با عوامل طبیعی و محیط‌زیست کمتر و کمتر دیدند. که این مورد عوارض بسیاری مانند افسردگی و انواع بیماری‌های ناشی از آن پدید اورد. در علم معماری پدیده‌ای به نام ساختمان‌های سبز و یا ارگانیک بر پایه معماری پایدار مطرح گردید که فلسفه وجودی ان پیوند دوباره انسان با طبیعت بود.

ویژگی برج باغ

در این شیوه از معماری با طراحی برج ارگانیک یا سبز این پیوند گسسته شده. در طراحی برج باغ‌ فضای محوطه نسبت به آپارتمان‌های مسکونی و محوطه‌سازی‌های معمول گسترده‌تر است. در طراحی نمای برج باغ‌ تراس‌های بزرگ با پوشش سبز طراحی شده و روف گاردن و تراس گاردن‌ها همگی با پوشش گیاهان و بعضا درختان خاص طراحی و اجرا می‌شود.

و مانند سایر واحدهای مسکونی فضای سبز آپارتمان محدود به محیط‌های مشاع مانند محوطه واحد مسکونی و یا روف گاردن نیست. در طراحی واحد مسکونی و در بالکن‌های آن از گیاهان و پوشش سبز استفاده می‌شود. فضای سبز مختلف مثل گلدان‌ها و باغچه‌های کوچک و گلخانه‌های خانگی تا دیوارهای سبز (Green Wall) استفاده می‌شود تا ارتباط ساکنین با طبیعت حفظ شود.

برج باغ

طراحی برج باغ‌ از منظر معماری شهری

در طراحی این مدل ساختمان کوشش بر آن است که به کارگیری گیاهان در بخش‌های مختلف ساختمان در اولویت باشد. از طراحی پلان محوطه‌سازی گرفته تا لابی و روف گاردن و بالکنأها همگی از این اصل تبعیت می‌کنند. به همین دلیل معمولا متراژ واحدهای مسکونی برج باغ‌های بزرگ در نظر گرفته شده.

ترجیحا باید دارای نماهای مختلف باشد و از طرفین آزاد در نظر گرفته شود. که بتوان در جهت‌های مختلف بالکن‌ها و تراس گاردن‌های سبز طراحی کرد. سایر آیتم‌هایی که این روزها در طراحی برج باغ‌ها می‌بینیم بخش‌های ثانویه‌ای می‌باشند که برای راحتی کاربران دیده شده است. اگر در طراحی برج باغ در نظر گرفته نشده باشند نیز همچنان از اصالت خود برخوردار می‌باشد. این بخش‌ها شامل زمین بازی و باشگاه و یا فروشگاه‌های تجاری و استخر و محیط‌های این چنینی است. که معمولا با توجه به مساحت بالای زیربنای برج باغ‌ها و جمعیت بالا به خاطر تعداد طبقات زیاد پیش‌بینی می‌شوند. گرچه از اصول طراحی این مدل برج به شمار نمی‌روند و در صورت نبود این موارد خدشه‌ای به طراحی برج وارد نیست.

یکی از خاص ترین پروژه ها توسط گروه مهندسی صحیح النسب در منطقه فرشته در حال ساخت است. این پروژه با طراحی جنگب عمودی و آپارتمان ویلا ساخته خواهد شد.

بهشت نیاتوس

  • برج باغ زعفرانیه

از نمونه برج باغ‌‌ در ایران می‌توان برج باغ زعفرانیه را نام برد. که این مجتمع مسکونی ۶۳ واحدی  باغ زعفرانیه. با زیربنای کل ۳۵۰۰۰ مترمربع. در ۱۲ طبقه روی زمین و ۳ طبقه زیرزمین، در باغی به مساحت ۶۵۰۰ مترمربع در یکی از دامنه‌های شمالی تهران واقع شده است.

باغ زعفرانیه

باغ ایرانی فرشته پیش فروش اولین آپارتمان ویلای فرشته

۵۰۰ اصله درخت شناسنامه دار با ارتفاع ۳۰ متر ️ طراحی نمای جنگل عمودی (bosco verticale) ️ تراس های ۳۰ تا ۸۰ متر سرسبز ️ ۱ هکتار زمین شخصی (دوکله) ️ ۷ هزار متر حیاط سبز

پروژه باغ ایرانی فرشته
پروژه باغ ایرانی فرشته

امکانات ساختمان: ️ ۲۰۰۰متر لابی با ارتفاع ۱۲ متر ️ استخر ۴فصل در روف گاردن طبقه ۲۳ ️ سالن اجتماعات، بازی، gym و…. ️ ۸ طبقه مشاعات

متریال: ️ فرنیش : Gaggenau ️ پنجره: Gutmann و … متراژ ۳۳۰ تا ۷۰۰ (جکوزی در تراس) (پنت هاوس دارای استخر و سالن جیم در واحد)

جهت اطلاعات بیشتر همین الان تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۴۵۱۱۸

تمپورال محمودیه
تمپورال محمودیه

ارسال دیدگاه